Jak si ulevit od bolavých prsou

Jaký je jeden z prvních příznaků těhotenství? Pro někoho tlak v břiše, pro někoho nevolnost, pro někoho bolavá prsa a přecitlivělé bradavky. Dneska bych se ráda věnovala tomu poslednímu bodu, protože mám pocit, že se mu běžně nevěnuje vůbec žádná pozornost.

Na bolavá prsa a citlivé bradavky jsme celkem zvyklé během premenstruačního syndromu. Ale to, co některé ženy potká na začátku těhotenství je o několik levelů výš. Prsa citlivá tak, že bolí každý krok a bradavky podrážděné natolik, že jen dotýkající se látka nám připadá jako žiletky. Poznáváte se? Tak čtěte dál.

Díky hormonální aktivitě se naše prsa už od úplného počátku připravují na krmení miminka. Zvětšuje se množství tuku, aktivizují se mléčné žlázy, zvyšuje se prokrvení, bradavky se zvětšují a mění tvar. Kvůli tomu všemu se prsa zvětšují, bolí a bradavky jsou přecitlivělé.

Nejběžnější rada je vydržet to, ale s tím se odmítám spokojit.

Takže zde máte několik tipů jak si ulevit.

  1. Podprsenka – rozhodně bez kostic a bavlněná. Pokud je vám lépe bez podprsenky směle do toho. Já naopak musím v podprsence i spát, abych minimalizovala tření trika o bradavky.
  2. Pijte dostatek vody. Zadržování vody bolesti prsou zvětšuje. Dostatečný příjem tekutin Vám pomůže jednak k lepšímu hospodaření s hormony, zlepší vám acidobazickou rovnováhu, která je narušená už jen samotným těhotenstvím a samozřejmě zlepší hospodaření s vodou a díky tomu i se solí. Jako vedlejší efekt pomáhá dostatečné zavodnění i proti těhotenským nevolnostem.
  3. Přidejte si do vody zázvor, fenykl, citron nebo bentonitový jíl. Pomůže to nejen s citlivostí prsou, ale i s ostatními projevy způsobenými vyšší hormonální aktivitou.
  4. Omezte sůl. Ačkoli i sůl má samozřejmě své místo ve výživě. Může pomoci jí na nějaký čas výrazně omezit. Snížíte tím zadržovaní tekutin v těle a tím i pnutí v prsou.
  5. Lněné semínko. Pomůže proti bolesti. Stačí malá lžička denně, rozkousat až se vytvoří sliz a zapít větším množstvím vody.
  6. Teplé obklady. Nahřejte ručník a přikládejte. Zvýší se krevní oběh a tím se odplaví zadržené bloky. Prsa reprezentují mateřskou lásku, která samozřejmě s těhotenstvím (prvním i dalším) výrazně narůstá, až to někdy bolí…
  7. Pomoci můžou také levandulové obklady – buď výluh přímo z kytky nebo levandulový éterický olej smíchaný s nosným olejem (panenský rostlinný olej)
  8. Zaměřte do prsou svou pozitivní energii. Poděkujte jim, že se tak brzy připravují na výživu vašeho miminka. Buďte vděčné, že pracují ve dne v noci na tom, aby po porodu (a pár týdnů před porodem) vytvořily mlezivo a potom i mateřské mléko. Věnujte jim pozornost a péči, zaslouží si to.

Mějte je ráda, i když teď bolí 🙂

 

(zdroj: http://www.babycentre.co.uk/a262/sore-breasts-in-pregnancy)

Martina Hetešová
Mou vášní jsou už několik let přirozené porody a přirozené těhotenství, a proto radím ženám jak prožít přirozeně zdravé těhotenství jako cestu ke krásnému porodu. Můj příběh si můžete přečíst tady