Většina společnosti si asi myslí, že těhotné ženy nemůžou/neměly by kojit, ale není to pravda. Ano, i těhotné ženy můžou kojit. A je to dokonce celkem častá záležitost. Důvodů může být spousta – dítě je příliš malé na odstavení, dítě je sice větší, ale přesto není na odstavení připraveno, matka plánovala kojit déle a otěhotněla neplánovaně, matka plánuje kojit tandemově obě děti…
Podle mamila.sk neexistuje žádný vědecký důkaz, že by kojení odebíralo živiny miminku v břiše nebo, že by při normálně probíhajícím těhotenství mohlo způsobit potrat nebo předčasný porod. Odpůrci zmiňují stimulaci bradavek a vyplavování oxytocinu, jenomže na tuto stimulaci a hormonální aktivitu je tělo kojící ženy už tak zvyklé, že je to vlastně normální stav.
Ráda bych v tomto článku představila některé výhody a úskalí kojení v těhotenství jak je vidím já.
Začnu výhodami:
- Obecné výhody plynoucí z dlouhodobého kojení – lepší imunita dětí, kontakt s matkou, uspokojení potřeb dítěte, uklidnění, výživa a lék v jednom při nemoci dítěte, protilátky při nemoci matky…
- Těhotná žena potřebuje odpočívat. Někteří to berou jako argument pro ukončení kojení, ale asi se nad tím moc nezamysleli. Jak jinak si může těhotná žena přes den lehnout, když má doma batolecího raubíře, co chvilku neposedí? Ano, lehne si s ním do postele a nabídne mu kojení. Jak prosté.
- Dítě samozřejmě ví, že je maminka těhotná. Kojení mu pomáhá udržet si pocit, že je stále milované a přijímané.
- Po porodu se můžou obě děti kojit společně, a tím se jednak sníží případná žárlivost staršího sourozence, a jednak i matka po porodu potřebuje odpočívat. A jak si může matka přes den odpočinout, když má doma batolecího raubíře a novorozence? Lehne si do postele a oba je nakojí.
Kojení v těhotenství má ale i své nevýhody, o kterých se mluví ještě mnohem méně než o výhodách:
- Kojení v těhotenství může být fyzicky velmi nepříjemné. Může dokonce bolet. Je to způsobeno obecnou přecitlivělostí prsou v těhotenství, zejména na začátku těhotenství. Přestože žena už kojí, stejně je začínající těhotenství stimul pro prsa, aby se začala aktivizovat.
- Pomoci může zejména zkontrolovat správné přisátí dítěte. Starší děti totiž často už kojení trochu flákají.
- Dalším problémem může být kvasinková infekce. Těhotná žena mívá narušenou acidobazickou rovnováhu a není výjimkou, že se jí usídlí na bradavkách moučnivka. Bradavky jsou pak začervenalé a dost bolavé, žádný jiný příznak nemusí být ani u matky ani u dítěte.
- Nikdy není na škodu vyzkoušet stejné tipy jako pro nekojící těhotné.
- Žena může pocítit nepříjemné pocity až averzi ke staršímu dítěti. Někdy tato averze může přerůst dokonce ve fyzickou touhu dítěti ublížit, třeba ho plesknout. Toto je velmi běžný a hodně nepříjemný stav, protože těhotná maminka chce své dítě kojit, ale zároveň zažívá tyto nepříjemné pocity při kojení. Je zmatená sama v sobě a nemá se komu svěřit. Tak pokud je to zrovna Váš případ, vězte, že vůbec nejste výjimkou. Zažívala jsem to taky a trápila jsem se. Teď už ale vím, že za to z valné většiny můžou dvě věci:
- Nenaplňování vlastních potřeb. Snažíme se dělat první poslední pro svoje narozené dítko, pak otěhotníme a už se v mysli staráme i o mladší dítko a tím pádem zbývá méně a méně času na vlastní potřeby. I matka potřebuje být někdy sama se sebou a odpočinout si od všeho kolotoče. I těhotná matka potřebuje chvilku věnovat se sama sobě a svému nenarozenému miminku. Proto se jí v mysli objevuje tato averze – protože si podvědomě myslí, že když dítko přestane kojit, bude mít více času sama pro sebe. Bohužel to není pravda, protože čerstvě odstavené dítko potřebuje svou matku více než dřív. Naopak, stačí si vymezit čas sama pro sebe a aktivně se věnovat sobě a své mysli. Uvidíte, jak se vám uleví a jak se vám vrátí radost z kojení. Nezapomínejte sama na sebe, jste nosným pilířem celé rodiny.
- Nedůvěra okolí v kompetence matky a podrývání jejího sebevědomí. Naše okolí bohužel stále velmi často nerespektuje naše rozhodnutí a má potřebu se vyjadřovat k našemu stylu života, v tomto případě ke kojení v těhotenství. Zasévá tak do nás semínko nedůvěry v sebe sama, a to semínko bohužel vyklíčí v nejmíň vhodný okamžik. Samy pak nevíme, jestli to, co cítíme, jsou naše emoce nebo zaseté strachy našeho okolí. Lék je překvapivě stejný jako v předchozím případě – najít si čas sama pro sebe a podívat se do sebe. Velmi rychle zjistíte jak to s tou averzí vlastně je…
Nakonec bych ráda připomněla, že obě možnosti (kojit i odstavit v těhotenství) jsou v pořádku, pokud jsou skutečně vaší vlastní volbou. Není nutné vše rozhodnout hned na začátku těhotenství (kdy pravděpodobně řešíte i jiné obtíže), někdy je dobré nechat to trochu vyhnít a ono se to často nějak vyřeší 😉
Toto téma je zatím celkem tabuizované, proto se mu budu věnovat ještě v příštím článku s tématem Jak si usnadnit příchod sourozence už v těhotenství. Pokud máte otázky nebo připomínky, budu ráda, když se mi ozvete na email martina@martinahetesova.cz.
Diky za článek. Tohle aktuálně řeším. Synovi navíc lezou zuby, takže se chce kojit často (i v noci) a mě už pak z dlouhého sání bolí bradavky a je mi to nepříjemné (a v duchu mu nadávám a pak mě to mrzí).