Afirmace aneb stokrát řečená lež se stane skutečností?

Afirmace je pozitivní tvrzení, které si v rámci pozitivního ladění mysli opakujeme jak nejčastěji je to možné. Není úplně nutné říkat ho sami nahlas. Docela dobře taky funguje poslouchat afirmace jako audio nahrávku nebo mít afirmace někde viditelně napsané a číst si je.

Nevěříte afirmacím?

Představte si sebe jako malé dítě. Představte si, že vám každé ráno rodiče řeknou: „ Jsi nešika, všechno zkazíš a pořád ti něco padá z ruky.“  Každý den totéž. Potom po vás jednou ve škole paní učitelka chce donést tác plný skleniček z kuchyně do třídy. Najednou se vám to vybaví a sami nahlas řeknete: „Ale maminka říká, že jsem nešika, všechno zkazím a pořád mi něco padá z ruky.“ Paní učitelka na vás koukne a tác vám nesvěří.

Později při chemii máte přenést baňky s nějakou nebezpečnou látkou a nevědomky si vzpomenete na prohlášení vašich rodičů a na to, že tomu tenkrát věřila i paní učitelka a tác vám nesvěřila. Už tomu věříte i vy, bráníte se, že „jste nešika, všechno zkazíte a pořád vám něco padá z ruky“ a jako důkaz vám to opravdu spadne. Dílo je dokonáno. Jste nešika, všechno zkazíte a pořád vám padají věci z ruky.

A teď si představte, že vám rodiče říkají: „Jsi neuvěřitelně rychlý běžec“. Odkutálel se vám balón z kopečka, ale chytíte ho, protože maminka přece říkala, že jste neuvěřitelně rychlý běžec. Utíká vám kamarád, ale doběhnete ho, protože jste neuvěřitelně rychlý běžec. Vidíte v dálce autobus, který potřebujete stihnout. Naštěstí jste neuvěřitelně rychlý běžec, takže vyběhnete a chytíte ho. Ve škole jsou závody v běhu, přihlásíte se, protože jste přece neuvěřitelně rychlý běžec…:-)

Neříkám, že skončíte s olympijskou medailí, ale říkám, že naše nastavení mysli tvoří naší realitu. Ať už vědomě nebo dávno nevědomky, máme v sobě každý určité nastavení. Pozitivními afirmacemi si toto nastavení můžeme vědomě zvrátit k vytouženému cíli.

Afirmace můžete používat na cestě k nějakému konkrétnímu cíli (například když si chcete pořídit dům snů budete afirmovat „Mám krásný dům“), a nebo obecně k lepšímu životu („Dnešní den mi přinese radost a štěstí“).

A jak používat afirmace, aby skutečně fungovaly? (Nemusíte tomu zatím věřit, fungovat budou částečně i bez toho.)

  • Afirmace ve vás musí vzbudit emoce. Musíte se s ní dokázat ztotožnit. Musíte s ní souznít. Musí to být vaše slova, vaše výrazy, váš slang.
  • Afirmace musí být pozitivní. Formulace je vždycky „jak ano“. „Cítím se skvěle“ namísto „Není mi špatně“.
  • Afirmace je v přítomném čase. Jedině tak se stane dosažitelná. Stejně tak nebude fungovat slovo „chci“, protože při jeho používání budete pořád jen chtít, ale ne mít. Afirmací „Chci mít hezký porod“ dosáhnete toho chtění. „Mám hezký porod“ nebo „můj porod je krásný“ nebo „rodím krásně a snadno“ je ta správná formulace pro ten hezký porod.
  • Afirmujte si jen to, co skutečně chcete. Přejete si rychlý porod? A je rychlost ta nejdůležitější proměnná? Skutečně chcete, aby váš porod trval třeba jen půl hodiny a nestihly jste během něj ani vylézt ze záchoda?
  • Afirmace je důležité používat často. Čím častěji, tím lépe. Nejdřív se musí vynulovat to špatné, co jste kdy slyšely. A některé věci slýcháme od narození tak šíleně často, že desetkrát řečená afirmace to v naší mysli nezvrátí. Kolikrát jste slyšely a četly o těhotenských ranních nevolnostech? Kolikrát vám někdo řekl, že v těhotenství se budete od začátku až do konce cítit skvěle? Kolikrát jste slyšely, četly, nebo viděly v seriálu, že porod šíleně bolí? A kolikrát jste slyšely nebo četly, že porod je nádherný zážitek? Ten nepoměr je asi značně veliký. Proto je potřeba vyvážit to častějším opakováním afirmací.
  • Používejte afirmace nejrůznějšími způsoby. Opakování si afirmací před zrcadlem je hodně silné, ale kolikrát za den se k tomu dostanete? Proto si nastavte tapetu s afirmací na mobil. Poslouchejte afirmace v audiu cestou v autě nebo při vaření. Dejte si cedulku s afirmací vedle postele, ať je to to první co ráno čtete a to poslední co čtete před usnutím. Napište si lísteček s afirmací do peněženky.
  • Ztvárněte si je barevně, nakreslete si vystihující obrázek, vymyslete nová afirmující slova vaší oblíbené písničky, vymýšejte si afirmační slogany k plakátům a billboardům, které potkáváte. Není to složité a je to zábava. Například pokud jezdíte každý den kolem autobazaru s reklamou na ojeté VOZY, můžete si v hlavě ze slova VOZY udělat slovo VEZU a vymyslet si pasující afirmaci.

„Vezu se na krásné a klidné těhotenské vlně.“

Vzpomenete si na to při každé cestě kolem této upoutávky, aniž byste chtěly 😉

Čím budete kreativnější, tím jednodušeji se vám afirmace dostane až do morku kostí. Nápadům se meze nekladou.

  • Nenuťte se do nich. Afirmace by ve vás měly vzbuzovat pozitivní pocity. Pokud to tak není, vraťte se k nim později.

Jakmile začnete afirmace používat, začnou se dít věci. Možná to nejdřív budete považovat za náhodu a budete si říkat, že by to takhle dopadlo i kdybyste si to nepřála. Ať je to tak či tak, proč tomu trochu nepomoct?

Martina Hetešová
Mou vášní jsou už několik let přirozené porody a přirozené těhotenství, a proto radím ženám jak prožít přirozeně zdravé těhotenství jako cestu ke krásnému porodu. Můj příběh si můžete přečíst tady