8 + 1 téma, které chcete už teď probrat s Vaším doprovodem k porodu

Ať už se jedná o profesionální dulu, informovanou kamarádku nebo partnera, existuje několik věcí, které byste měly se svým doprovodem k porodu probrat dříve, než půjdete na věc.

  1. Jak si představujete svůj porod, nebo chcete – li porodní plán nebo porodní přání. Je dobré mít ho napsané, ať se chystáte rodit kdekoli a ať se znáte se svým doprovodem sebelépe. Pomůže totiž Vám samotné ujasnit si myšlenky a vyvstanou další otázky, které by vás jinak nenapadly.
  1. Je dobré si také vyjasnit, do jaké míry očekáváte od svého doprovodu vynucování porodního plánu v případě konfliktu s personálem (toto se může stát i doma, v případě porodu s porodní asistentkou). Může se Vám stát, že některé požadavky nebudou přijaty zrovna s nadšením a personál se vás bude snažit různě manipulovat k obrazu svému. V některých případech není špatné opatřit si ověřenou plnou moc s omezeným rozsahem, váš doprovod tak bude moci rozhodovat za Vás a debaty a výměna názorů Vás tak můžou nechat úplně chladnými.
  1. Co od nich skutečně očekáváte – aktivní pomoc nebo pasivní podpora? Každá žena je jiná. Pro někoho je ideální doprovod, který jen tiše sedí v koutě a prostě „je“. Někomu vyhovuje aktivní zapojení například v podobě masáže kříže, nabízení pití a občerstvení, opakování afirmací, povzbuzování nebo uklidňování. Samozřejmě se tato potřeba může v průběhu porodu změnit, ale každá zhruba víme jaký jsme typ a můžeme odhadnout, jaký doprovod budeme preferovat.
  1. Focení nebo natáčení porodu. Určitě je dobré ujasnit si předem, jestli a jak chceme mít porod zachycený. Většinu žen by asi cvakání fotoaparátu rušilo, ale v dnešní době se dá fotit velice diskrétně (bez blesku!) a možná by Vám bylo líto nemít ani jednu fotku z porodu nebo miminka pár vteřin starého.
  1. Doporučuji probrat s doprovodem obsah porodní tašky (nebo porodního šuplíku v případě porodu doma) – kde co je. Není nic nepříjemnějšího, když chcete podat brčko nebo teplé ponožky a musíte popisovat, ve kterém pytlíku, ve které kapse to máte připraveno.
  1. Pokud tušíte, že máte nějakou intimní hranici, za kterou svůj doprovod nepustíte – řekněte to. Vadí Vám společnost při klystýru nebo vnitřním vyšetření? Proberte to dopředu. Chcete, aby Váš doprovod stál při samotném porodu pouze za Vaší hlavou? Řekněte to už teď.
  1. Chcete, aby při domácím porodu nabídl partner dule nebo porodní asistentce občerstvení? Řekněte to už teď. Někdy je třeba myslet i za muže 😉
  1. Obě strany, tedy Vy i Váš partner nebo kamarádka, byste měli mít možnost odvolat jeho/její přítomnost u porodu. Může se stát, že se v jejich společnosti najednou nebudete cítit tak uvolněně, jak by bylo potřeba. Nebo se Vašemu partnerovi či kamarádce udělá špatně, případně se vyplaví nějaká nepříjemná vzpomínka. Je nutné připravit se dopředu na tuto situaci, aby následné odmítnutí společnosti proběhlo bez zbytečných emocí.

+ 1 tip na závěr:

Nalaďte se na společnou vlnu. Těhotná žena ke konci těhotenství hnízdí, může mít proměnlivé nálady a doslova žije porodem. Vřele doporučuji toto se svým doprovodem sdílet. Oni neví jak se cítíte a co zrovna prožíváte, dokud jim to neřeknete. Pokud ale už před porodem budete svoje emoce, obavy a představy maximálně sdílet, budete propojeni i při porodu. A sdílená starost je poloviční starost a sdílená radost je dvojnásobná radost. Oxytocin bude vládnout nejen Vaším tělem, ale i tělem Vašeho doprovodu.

Držím palce a přeju krásný porod Vám i Vašemu doprovodu 🙂

 

Martina Hetešová
Mou vášní jsou už několik let přirozené porody a přirozené těhotenství, a proto radím ženám jak prožít přirozeně zdravé těhotenství jako cestu ke krásnému porodu. Můj příběh si můžete přečíst tady