Aha, já vážně neumím dýchat!

Věděli jste, že většina lidí západní civilizace neumí dýchat? Nebo alespoň ne tak, aby to byl plný ozdravující dech, který se dostane do všech tkání v těle. Většina z nás dýchá jen dost na to, aby neumřela. Ale zdaleka ne dost na to, abychom se dechem dokázali přirozeně uzdravovat a regenerovat. Já mám za sebou jeden AHA moment.

Jsem celý život stažená, dýchám neslyšně a neviditelně, často tajím dech. Když jsem se učila správně dýchat, trénovala jsem to co nejčastěji během dne, abych to dostala pod kůži. A zkoušela jsem to trénovat i při menším fyzickém výkonu – což byla v tu chvíli chůze v lese do prudkého kopce.

No a stalo se, že se mi úplně rozbřesklo. Plné plíce čistého vzduchu způsobily to, že jsem najednou viděla jasněji a slyšela ostřeji. Jako bych právě vylezla z nějaké bubliny. A ke všemu jsem nahoře na kopci byla jen lehce zadýchanější, nohy vůbec nebolely a nebyla jsem totálně rudá jako vždycky dřív. Aha, takže já vážně doteď neuměla vůbec dýchat!

A dýchání při porodu? To je naprostá tragédie. Mám pocit, že ti, kdo propagují a učí těhotné tzv. psí dýchání nikdy nesportovali a ani nedobíhali autobus. Dokážete si představit, jak podáváte svůj nejlepší atletický výkon a přitom dýcháte povrchově a krátce jako pes? Dokážete si představit, že by se tak rozdýchávali atleti na olympiádě? 😀

Je to totiž právě naopak. Vytrvalostní běžci se učí dýchat pomalu a dlouze, aby dostatečně zásobovali kyslíkem všechny tkáně po celou dobu výkonu. Atleti před výkonem udělají pár hlubokých nádechů a výdechů pro soustředění a maximální výkon svalů. A u porodu je to stejné. Vaše tělo a vaše miminko potřebuje před tím největším výkonem na světě, kdy se narodí nový život, taky dostatek kyslíku. A psí dýchání vám způsobí leda tak hyperventilaci a mdloby, což se při porodu celkem nehodí.

Jak se tedy správně dýchá? Nejlíp se to trénuje samozřejmě v klidu, vleže nebo ve stoje.  Začněte se soustředit na svůj dech a uvolněte celé tělo. Soustřeďte se na výdech, abyste vydechli opravdu úplně všechen vzduch z plic, klidně i vědomým stažením břišních svalů. Když máte pocit, že máte vydechnuto, ještě tam určitě maličko vzduchu zbylo. Vydechněte i ten 😉

Nádech nechte zatím být a kontrolujte výdech. Hlavně nikam nespěchat. Nemusíte si při dýchání počítat, jen prostě vnímejte ten výdech.

Položte si ruce na břicho, ať cítíte, jak vydechujete a jak se Vám stahuje břicho. A při nádechu se zase roztahuje. Nejdelší část nádechu jde do břicha, zbytek do hrudníku. No, a to je v podstatě to ono. Jakmile umíte při dýchání dostat všechen vzduch z plic ven, máte výrazně větší kapacitu pro ten čerstvý. Najednou je dýchání mnohem více osvěžující a uzdravující.

Trénujte při čekání na autobus nebo ve frontě v obchodě, postupně i při chůzi a jiném pohybu. A že máte větší břicho a už se Vám špatně dýchá? O to víc je potřeba umět dýchat efektivně a neschovávat si v plicích starý vzduch. O to víc potřebujete místo pro ten nový.

A co u toho porodu?

Překvapení na závěr zní:

„Miminko nemusíte vytlačit, můžete ho jen vydýchat.“

I při druhé době porodní totiž často stačí soustředit se na výdech a zůstat myšlenkami ve svém břiše.  Trénovat můžete, když jdete na velkou. Taky nemusíte tlačit, jen se uvolnit a dýchat. Zkuste to 😉 Ale to jsme trochu odbočili. Pokud chcete i při porodu zásobovat dostatečně kyslíkem nejen svoje tělo, ale i miminko, s povrchovým dýcháním to nepůjde. Zapomeňte na filmy a možná nějaký špatný předporodní kurz a dýchejte tak, jak Vaše tělo potřebuje. Tak, jak je to přirozené.

Martina Hetešová
Mou vášní jsou už několik let přirozené porody a přirozené těhotenství, a proto radím ženám jak prožít přirozeně zdravé těhotenství jako cestu ke krásnému porodu. Můj příběh si můžete přečíst tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • Zbavte se konečně svých nevolností!

    V těhotenství opravdu nemusíte zvracet. Chcete vědět jak na to? Stáhněte si EBOOK ZDARMA!

  • Zkuste relaxovat vymalováváním a zároveň vkládat do Vaší mysli pozitivní afirmaci. Stáhněte si ZDARMA mojí malovanou afirmaci!

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky