10 věcí k přirozenému porodu (číslo 7 je moje srdcovka)

Pokud čtete tenhle článek, tak dlouhodobou přípravu už máte pravděpodobně za sebou a teď už jen řešíte které konkrétní věci si připravit k porodu.

  1. Relaxační hudba – ještě nerelaxujete? Je nejvyšší čas začít. Začněte si vybírat hudbu, která je vám příjemná. Můžou to být mořské vlny, oblíbené písničky, klasické skladby vážné hudby nebo jen instrumentální smyčky (podobné jako se používají například jako podklady k řízeným meditacím). Při výběru doporučuji rozdělit hudbu na dvě složky – jednu uvolňující a druhou povzbuzující. Porod totiž graduje a v druhé době porodní se vám možná bude hodit spíše povzbuzení než uvolnění. Neumíte relaxovat? Nevadí, prostě si pusťte hudbu a prožívejte jí! Vypněte myšlenky a jen dýchejte, nechte se pohltit. (Pokud byste přece jen chtěla vyzkoušet řízenou relaxaci, stáhněte si můj ebook zdarma. Týká se sice těhotenských nevolností, ale jako dárek je k němu krátká řízená dechová meditace. Je vhodná pro celé období těhotenství a relaxace není nikdy dost.)
  2. Esenciální oleje – dají se použít v aromalampě, jako přídavek do masážního oleje, pár kapek do koupele nebo jen na přičichnutí k lahvičce. Obecně se používá vůně, která je ženě příjemná – při porodu se doporučují zejména verbena, jasmín, římský heřmánek, levandule, růže, ylang-ylang , muškátová šalvěj, hřebíček, a skořice, případně jejich kombinace (Stadelmannová doporučuje kombinaci jasmín, muškátovou šalvěj, růži a ylang ylang. Pro podporu kontrakcí potom verbenu, hřebíček, zázvor nebo skořici.)
  3. Maliníkový (napomáhá děložním stahům) a kopřivový čaj (doplňuje železo)
  4. Datle – doporučuji jíst datle už měsíc až dva měsíce před porodem, stačí 5 denně. Během porodu vám rychle dodají potřebnou energii a navíc jsou plné minerálů.

Studie (The Effect of Late Pregnancy Consumption of Date Fruit on Cervical Ripening in Nulliparous Women, http://jmrh.mums.ac.ir/article_2772_0.html ) ukázala, že datle mají na tělo podobný vliv jako oxytocin. Díky obsaženým nenasyceným i nasyceným mastným kyselinám a serotoninu, taninu a vápníku pomáhají kromě dávkování energie stimulovat děložní kontrakce a snižovat poporodní krvácení. Kromě fruktózy (která je také zodpovědná za dodávku rychlé energie) obsahují datle vlákninu, která zmírňuje zácpu a snižuje riziko těhotenské cukrovky a preeklampsie. Draslík, který napomáhá udržovat rovnováhu mezi vodou a solí v těle a tím regulovat krevní tlak. Hořčík, který podporuje zdravou svalovinu a přirozeně působí proti křečím. Kyselinu listovou pro správný vývoj míchy a neurální trubice miminka. Vitamín K pro dobrou srážlivost krve a zdravé kosti.

  1. Ovocné smoothie – doplní energii a zasytí. Pokud ho navíc uděláte z kokosové vody z mladého kokosu a zelených listů (například mladý špenát), je to skoro jako krevní transfuze 😉 Smoothie si určitě nepřipravujte dopředu, až když porod začíná. Stačí mít doma připravené ingredience. Hodit to do mixéru zabere pár minut a aspoň bude mít partner co dělat 😉
  2. Brčko na pití – může se stát, že budete potřebovat pití přidržet od svého doprovodu a všichni se tak raději sami napijeme z brčka než neobratně z láhve nebo hrnku
  3. Vybarvenou mandalu. Zdá se to zbytečné, ale během náročného porodu, zejména když je opravdu dlouhý, je jednoduché zapomenout na to, proč to vlastně děláme. Mluvím z vlastní zkušenosti. Letmý pohled na vlastní vybarvenou porodní mandalu vám pomůže napojit se zpátky na miminko, obrátit se do sebe a uvědomit si, že za chvilku budete mít své miminko v náručí. Připravte si ji hned, aby byla pořád na očích. V porodnici ji vyndejte jako první věc, pomůže vám se tam cítit jako doma. Ideální je pokud si mandalu samy nakreslíte. Pokud se na to zatím necítíte, stáhněte si mojí mandalu k vybarvení (už brzy). Pokud máte oblíbenou afirmaci, napište si ji k té mandale ať jí máte na očích.
  4. Teplé ponožky – při závěrečné fázi porodu se vám vlivem tlaku miminka na pánevní dno můžou odkrvit nohy a začne vám být zima.
  5. Bachovy esence – krizové esence nebo vlastní namíchané na míru, můžou být i ve formě gelu nebo pastilek. Dají se kapat přímo do pusy nebo do vody nebo potřít spánky případně přímo břicho.
  6. Podporu – ať už se jedná o partnera, kamarádku nebo profesionální dulu. Doprovod byl měl být na stejné vlně jako vy – pokud máte pochybnosti, není to ten správný doprovod. Jednoduše si musíte sednout, naladit se na sebe. Oceníte to, až vám beze slov splní vše co vám na očích uvidí.

Ještě jsem chtěla napsat takové klišé k seznamům, a to „nezapomeňte přibalit dobrou náladu“. Nevím jestli to sedí k porodu, tak si to nechám od cesty. Ale stejně si to neodpustím: s úsměvem jde všechno líp 🙂

Martina Hetešová
Mou vášní jsou už několik let přirozené porody a přirozené těhotenství, a proto radím ženám jak prožít přirozeně zdravé těhotenství jako cestu ke krásnému porodu. Můj příběh si můžete přečíst tady